Skip to content

126 Azalea LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2022

Property Information

Block2613
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,620
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
19%
Improvement Value:$206,600
81%
Total Assessment$256,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,596+0.2%
2024$8,581-0.4%
2023$8,617+1.8%
2022$8,460+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$229,928

To:

DeedBook 7126, Page 4398

Property Built

Built

Year Built: 2001