Skip to content

511 Glenn AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$225,539
Last Sale Date
Jul 15, 2003

Property Information

Block2713
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,698
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,700
16%
Improvement Value:$233,400
84%
Total Assessment$278,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,327+0.2%
2024$9,311-0.4%
2023$9,350+1.8%
2022$9,180+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,539

To:

Sq Ft2,698DeedBook 7519, Page 81608

Property Built

Built

Year Built: 2002