Skip to content

420 Glenn AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$219,990
Last Sale Date
Sep 11, 2003

Property Information

Block2710
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,702
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,300
16%
Improvement Value:$236,500
84%
Total Assessment$280,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,418+0.2%
2024$9,401-0.4%
2023$9,441+1.8%
2022$9,269+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$219,990

To:

Sq Ft2,702DeedBook 7683, Page 20770

Property Built

Built

Year Built: 2002