Skip to content

214 Springfield AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 8, 2007

Property Information

Block2717
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18B

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,386
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,900
16%
Improvement Value:$215,900
84%
Total Assessment$257,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,647+0.2%
2024$8,631-0.4%
2023$8,667+1.8%
2022$8,510+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft2,386DeedBook 12637, Page 57327

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$121,600
DeedBook 12366, Page 62362

Property Sale

Sale
$3,240,000
DeedBook 12063, Page 67695

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 7505, Page 74940