Skip to content

6050 Baltimore AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2002

Property Information

Block2721
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18B

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,744
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,200
19%
Improvement Value:$184,300
81%
Total Assessment$227,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,630+0.2%
2024$7,617-0.4%
2023$7,649+1.8%
2022$7,510+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,045
DeedBook 7078, Page 34636

Property Built

Built

Year Built: 2001