Skip to content

109 Glenn AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
May 8, 2012

Property Information

Block2721
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18B

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,644
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,800
17%
Improvement Value:$209,000
83%
Total Assessment$251,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,445+0.2%
2024$8,430-0.4%
2023$8,466+1.8%
2022$8,312+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000

To:

Sq Ft2,644DeedBook 13592, Page 29677

Property Sale

Sale
$264,900
DeedBook 7381, Page 1980

Property Built

Built

Year Built: 2002