Skip to content

112 Iris DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$262,400
Last Sale Date
Feb 28, 2003

Property Information

Block2726
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage3,124
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,500
15%
Improvement Value:$255,700
85%
Total Assessment$301,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,102+0.2%
2024$10,084-0.4%
2023$10,126+1.8%
2022$9,943+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$262,400

To:

Sq Ft3,124DeedBook 7428, Page 30496

Property Built

Built

Year Built: 2002