Skip to content

122 Iris DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
May 26, 2016

Property Information

Block2726
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,392
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,500
17%
Improvement Value:$218,200
83%
Total Assessment$263,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,845+0.2%
2024$8,829-0.4%
2023$8,866+1.8%
2022$8,705+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000

To:

Sq Ft2,393DeedBook 14077, Page 33601

Property Sale

Sale
$231,462
DeedBook 7290, Page 78011

Property Built

Built

Year Built: 2002