Skip to content

434 Sycamore AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1994

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Oct 15, 1990

Property Information

Block2730
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,847
Acreage1.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,100
18%
Improvement Value:$231,100
82%
Total Assessment$283,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,499+0.2%
2024$9,482-0.4%
2023$9,521+1.8%
2022$9,348+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$38,000

To:

Sq Ft1,847DeedBook 5145, Page 191