Skip to content

4079 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1960

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 18, 1991

Property Information

Block2730
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,788
Acreage6.85

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,400
29%
Improvement Value:$216,600
71%
Total Assessment$307,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,047+0.2%
2024$10,028-0.4%
2023$10,071+1.9%
2022$9,884+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960