Skip to content

117 Birch AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2002

Property Information

Block2735
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10A

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,002
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,800
25%
Improvement Value:$144,900
75%
Total Assessment$193,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,497+0.2%
2024$6,485-0.4%
2023$6,512+1.8%
2022$6,394+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 6101, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1978