Skip to content

109 Iris DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 15, 2015

Property Information

Block2739
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,302
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,600
17%
Improvement Value:$225,700
83%
Total Assessment$270,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,066+0.2%
2024$9,050-0.4%
2023$9,087+1.8%
2022$8,923+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,302DeedBook 13895, Page 25452

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 12886, Page 66584

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 12330, Page 45834

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 11950, Page 17159

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$261,223
DeedBook 7382, Page 2375