Skip to content

6044 Reega AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1957

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Oct 27, 2020

Property Information

Block2810
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5C

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,032
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
39%
Improvement Value:$74,200
61%
Total Assessment$121,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,065+0.2%
2024$4,058-0.4%
2023$4,075+1.8%
2022$4,001+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$179,900

To:

DeedBook 14896, Page 60481

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft1,032DeedBook 14593, Page 20308Recorded4/18/2019

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,032DeedBook 14234, Page 25218Recorded4/28/2017

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft1,032DeedBook 14034, Page 13389Recorded3/7/2016

Property Sale

Sale
$89,900

To:

DeedBook 6150, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1957