Skip to content

134 Bernard AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1957

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block2809
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5C

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,081
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,800
33%
Improvement Value:$89,000
67%
Total Assessment$133,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,488+0.2%
2024$4,480+3.7%
2023$4,320+1.8%
2022$4,242+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

DeedBook 14947, Page 9824

Property Sale

Sale
$139,000

To:

DeedBook 13567, Page 18660

Property Built

Built

Year Built: 1957