Skip to content

1 Fairfax RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Sep 8, 2021

Property Information

Block2812
Lot14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,990
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,300
16%
Improvement Value:$235,200
84%
Total Assessment$278,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,341+0.2%
2024$9,324-0.4%
2023$9,363+1.8%
2022$9,193+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

DeedBook 15109, Page 61837

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$413,834

To:

DeedBook 12523, Page 2679