Skip to content

11 Fairfax RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2012

Last Sale Price
$479,999
Last Sale Date
Apr 17, 2023

Property Information

Block2812
Lot19
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,659
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
12%
Improvement Value:$293,600
88%
Total Assessment$334,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,206-45.8%
2024$20,681+116.9%
2023$9,535+1.8%
2022$9,362+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$479,999

To:

DeedBook 15433, Page 22147

Property Sale

Sale
$284,500

To:

Sq Ft2,659DeedBook 14631, Page 34012Recorded7/8/2019

Property Sale

Sale
$283,094

To:

DeedBook 13551, Page 10459

Property Built

Built

Year Built: 2012