Skip to content

111 Briarcliff DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2010

Last Sale Price
$289,405
Last Sale Date
May 10, 2010

Property Information

Block2813
Lot27
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,296
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,300
15%
Improvement Value:$226,600
85%
Total Assessment$266,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,952+0.2%
2024$8,936-0.4%
2023$8,973+1.8%
2022$8,810+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$289,405

To:

Sq Ft2,296DeedBook 13150, Page 32163

Property Built

Built

Year Built: 2010