Skip to content

211 Westgate RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jun 25, 2015

Property Information

Block2814
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,926
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
15%
Improvement Value:$228,300
85%
Total Assessment$269,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,026+0.2%
2024$9,009-0.4%
2023$9,047+1.8%
2022$8,883+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft2,926DeedBook 13925, Page 39240

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 12751, Page 11649

Property Built

Built

Year Built: 2007