Skip to content

201 Westgate RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$432,505
Last Sale Date
Mar 13, 2007

Property Information

Block2814
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,182
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,300
15%
Improvement Value:$242,600
85%
Total Assessment$284,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,556+0.2%
2024$9,538-0.4%
2023$9,578+1.8%
2022$9,405+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$432,505

To:

Sq Ft3,182DeedBook 12587, Page 33153

Property Built

Built

Year Built: 2007