Skip to content

105 Cates RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Vacant Land

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 4, 2025

Property Information

Block2903
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$19,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$654+0.2%
2024$653-0.4%
2023$656+1.8%
2022$644+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 15766, Page 25450