Skip to content

206 Booker AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Nov 18, 2024

Property Information

Block2909
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11C

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage960
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,400
33%
Improvement Value:$86,400
67%
Total Assessment$129,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,353+0.2%
2024$4,346-0.4%
2023$4,364+1.8%
2022$4,285+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$268,000

To:

Sq Ft960DeedBook 15683, Page 49832

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 12928, Page 91396

Property Sale

Sale
$233,500
DeedBook 12218, Page 30953

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 7567, Page 8853

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 7265, Page 66602