Skip to content

208 Booker AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block2909
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11C

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage960
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
34%
Improvement Value:$85,900
66%
Total Assessment$129,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,337+0.2%
2024$4,329-0.4%
2023$4,347+1.8%
2022$4,268+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft960DeedBook 15245, Page 29389

Property Sale

Sale
$111,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 14021, Page 6820Recorded2/4/2016

Property Sale

Sale
$42,000

To:

Sq Ft960DeedBook 7224, Page 50089

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$6,000

To:

Sq Ft960DeedBook 6137, Page 344