Skip to content

300 Booker AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2017

Property Information

Block2917
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11C

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage1,350
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
28%
Improvement Value:$109,500
72%
Total Assessment$152,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,128+0.2%
2024$5,119-0.4%
2023$5,141+1.8%
2022$5,047+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 7164, Page 22520

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 6519, Page 223