Skip to content

309 Springfield AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2009

Property Information

Block2715
Lot41
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage1,400
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,800
29%
Improvement Value:$108,900
71%
Total Assessment$153,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,155+0.2%
2024$5,146-0.4%
2023$5,167+1.8%
2022$5,074+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$113,800
DeedBook 6818, Page 32843

Property Built

Built

Year Built: 2000