Skip to content

5 Newall AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1980

Last Sale Price
$101,500
Last Sale Date
Feb 1, 1991

Property Information

Block3101
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage1.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,800
26%
Improvement Value:$130,900
74%
Total Assessment$176,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,927+0.2%
2024$5,916-0.4%
2023$5,941+1.8%
2022$5,833+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$101,500

To:

Sq Ft1,596DeedBook 5185, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1980