Skip to content

1132 Ocean Hts AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1980

Last Sale Price
$124,900
Last Sale Date
Feb 28, 2002

Property Information

Block3105
Lot68
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,572
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,400
25%
Improvement Value:$123,500
75%
Total Assessment$164,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,531+0.2%
2024$5,521-0.4%
2023$5,544+1.8%
2022$5,443+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$124,900

To:

Sq Ft1,572DeedBook 7163, Page 21474

Property Built

Built

Year Built: 1980