Skip to content

148 Pine AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Sep 1, 2000

Property Information

Block3103
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,579
Acreage2.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,500
25%
Improvement Value:$153,800
75%
Total Assessment$206,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,919+0.2%
2024$6,907-0.4%
2023$6,936+1.8%
2022$6,810+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$40,000

To:

Sq Ft1,579DeedBook 6777, Page 20158