Skip to content

144 Pine AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2018

Property Information

Block3103
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage4.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
34%
Improvement Value:$140,700
66%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,201+0.2%
2024$7,188-0.4%
2023$7,218+1.8%
2022$7,087+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972