Skip to content

101 Chestnut AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1957

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 18, 2022

Property Information

Block311
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningGC
Sq Footage783
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
37%
Improvement Value:$74,900
63%
Total Assessment$118,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,988+0.2%
2024$3,981-0.4%
2023$3,997+1.8%
2022$3,925+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$67,900

To:

Sq Ft783DeedBook 6849, Page 42889

Property Built

Built

Year Built: 1957