Skip to content

180 Winnepeg AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1993

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 3, 2016

Property Information

Block3201
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,720
Acreage2.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
25%
Improvement Value:$168,500
75%
Total Assessment$224,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,530+0.2%
2024$7,516-0.4%
2023$7,548+1.8%
2022$7,411+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,720DeedBook 14138, Page 60352

Property Sale

Sale
$127,995
DeedBook 5550, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1993