Skip to content

1154 Ocean Hts AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2025

Property Information

Block3201
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,008
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
35%
Improvement Value:$84,400
65%
Total Assessment$129,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,340+0.2%
2024$4,332-0.4%
2023$4,350+1.8%
2022$4,271+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 14346, Page 65784Recorded12/1/2017

Property Sale

Sale
$123,000

To:

DeedBook 6999, Page 5310

Property Sale

Sale
$96,900

To:

DeedBook 6601, Page 106

Property Sale

Sale
$56,100

To:

Property Built

Built

Year Built: 1974