Skip to content

242 Lily RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007
Other Exempt

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Oct 1, 2020

Property Information

Block3313
Lot19
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,900
28%
Improvement Value:$153,200
72%
Total Assessment$213,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$6,784+2.9%
2021$6,593+2.3%
2020$6,446+0.4%
2019$6,422+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,710DeedBook 14877, Page 54261Recorded10/22/2020

Property Sale

Sale
$225,000

To:

DeedBook 13116, Page 12630

Property Sale

Sale
$292,650

To:

DeedBook 12688, Page 81590

Property Built

Built

Year Built: 2007