Skip to content

370 Sunflower DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2023

Property Information

Block3313
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,406
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
23%
Improvement Value:$194,600
77%
Total Assessment$254,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,519+0.2%
2024$8,504-0.4%
2023$8,539+1.8%
2022$8,385+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$402,000
Sq Ft2,406DeedBook 15273, Page 38399Recorded7/27/2022

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,406DeedBook 14118, Page 51792Recorded8/29/2016

Property Sale

Sale
$301,240
DeedBook 12654, Page 65724

Property Built

Built

Year Built: 2006