Skip to content

11 Poppy RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 1, 2020

Property Information

Block3324
Lot68
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,389
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
20%
Improvement Value:$240,100
80%
Total Assessment$300,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,065+0.2%
2024$10,047-0.4%
2023$10,089+1.8%
2022$9,906+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$368,000

To:

DeedBook 12652, Page 64542

Property Sale

Sale
$375,675

To:

DeedBook 12472, Page 9385

Property Built

Built

Year Built: 2006