Skip to content

119 Snowdrop RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2009

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 11, 2016

Property Information

Block3314
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,881
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
26%
Improvement Value:$168,400
74%
Total Assessment$227,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,390+0.2%
2024$7,377-0.4%
2023$7,409+1.9%
2022$7,270+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,881DeedBook 14098, Page 42830

Property Sale

Sale
$253,160
DeedBook 13072, Page 77764

Property Built

Built

Year Built: 2009