Skip to content

5 Primrose CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2008

Property Information

Block3315
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,500
25%
Improvement Value:$180,700
75%
Total Assessment$240,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,056+0.2%
2024$8,042-0.4%
2023$8,076+1.8%
2022$7,929+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,990
DeedBook 12729, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 2007