Skip to content

15 Primrose CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 15, 2023

Property Information

Block3315
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,500
27%
Improvement Value:$161,400
73%
Total Assessment$220,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,409+0.2%
2024$7,396-0.4%
2023$7,427+1.8%
2022$7,292+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$410,000

To:

DeedBook 15484, Page 39052

Property Sale

Sale
$220,000

To:

DeedBook 13139, Page 26345

Property Sale

Sale
$303,580

To:

DeedBook 12675, Page 75307

Property Built

Built

Year Built: 2007