Skip to content

26 Marigold CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 19, 2013

Property Information

Block3316
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,747
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,500
28%
Improvement Value:$154,800
72%
Total Assessment$214,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,188+0.2%
2024$7,175-0.4%
2023$7,205+1.8%
2022$7,074+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,747DeedBook 13688, Page 73728

Property Sale

Sale
$246,340
DeedBook 12540, Page 11021

Property Built

Built

Year Built: 2007