Skip to content

356 Sunflower DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$282,050
Last Sale Date
Apr 26, 2007

Property Information

Block3316
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,300
27%
Improvement Value:$159,700
73%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,379+0.2%
2024$7,366-0.4%
2023$7,396+1.8%
2022$7,262+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$282,050

To:

Sq Ft2,000DeedBook 12612, Page 45969

Property Built

Built

Year Built: 2006