Skip to content

18 Poppy RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Jun 26, 2007

Property Information

Block3317
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,747
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
28%
Improvement Value:$154,400
72%
Total Assessment$213,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,171+0.2%
2024$7,158-0.4%
2023$7,188+1.8%
2022$7,058+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000

To:

Sq Ft1,747DeedBook 12647, Page 62449

Property Sale

Sale
$241,230
DeedBook 12436, Page 94247

Property Built

Built

Year Built: 2006