Skip to content

6 Poppy RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$247,340
Last Sale Date
Sep 25, 2006

Property Information

Block3317
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
26%
Improvement Value:$169,100
74%
Total Assessment$228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,414+0.2%
2024$7,400-0.4%
2023$7,432+1.9%
2022$7,293+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$247,340

To:

Sq Ft1,976DeedBook 12452, Page 1731