Skip to content

626 Dogwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jan 11, 2010

Property Information

Block3404
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10C

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,196
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,500
19%
Improvement Value:$165,500
81%
Total Assessment$205,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,876+0.2%
2024$6,863-0.4%
2023$6,892+1.8%
2022$6,767+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft2,196DeedBook 13135, Page 24000

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 6895, Page 60439

Property Built

Built

Year Built: 2001