Skip to content

6209 Main AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2010

Last Sale Price
$219,900
Last Sale Date
Jun 8, 2010

Property Information

Block3430
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10E

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,440
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,400
25%
Improvement Value:$139,900
75%
Total Assessment$186,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,249+0.2%
2024$6,237-0.4%
2023$6,263+1.8%
2022$6,150+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$219,900

To:

Sq Ft1,440DeedBook 13161, Page 38077

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$42,012
DeedBook 13037, Page 58787

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 12922, Page 87786