Skip to content

5030 Broadway AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2022

Property Information

Block3701
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class10
Description1SCB RELAY BLDG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage13.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
84%
Improvement Value:$29,500
16%
Total Assessment$183,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$5,329+3.2%
2015$5,162-19.3%
2014$6,397+3.1%
2013$6,205+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000

To:

DeedBook 6179, Page 177