Skip to content

37 Baldwin CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Apr 3, 2023

Property Information

Block3701
Lot9
QualifierC0037
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,622
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
15%
Improvement Value:$141,600
85%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,588+0.2%
2024$5,578-0.4%
2023$5,601+1.8%
2022$5,499+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$239,000

To:

DeedBook 15423, Page 18830

Property Built

Built

Year Built: 2000