Skip to content

5029 Spruce AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block3801
Lot15
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage13.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$84,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,824+0.2%
2024$2,819-0.4%
2023$2,831+1.8%
2022$2,779+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 12743, Page 7633

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 6578, Page 88