Skip to content

5015 Spruce AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 3, 2025

Property Information

Block3801
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class10
DescriptionRETAIL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,000
33%
Improvement Value:$108,000
68%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,366+0.2%
2024$5,357-0.4%
2023$5,379+1.8%
2022$5,282+2.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 15828, Page 44110Recorded11/24/2025

Property Sale

Sale
$170,000

To:

DeedBook 15828, Page 44110

Property Sale

Sale
$195,000

To:

DeedBook 15510, Page 47286

Property Sale

Sale
$70,000

To:

DeedBook 14630, Page 33769Recorded7/5/2019

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook 13740, Page 20902Recorded4/9/2014

Property Sale

Sale
$140,000

To:

DeedBook 6552, Page 231