Skip to content

17 Orchard RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1990

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Dec 28, 2022

Property Information

Block3804
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17A

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,500
20%
Improvement Value:$182,100
80%
Total Assessment$228,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,667+0.2%
2024$7,654-0.4%
2023$7,686+1.8%
2022$7,546+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000

To:

DeedBook 15392, Page 7739

Property Built

Built

Year Built: 1990