Skip to content

15 Orchard RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1983

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 22, 1992

Property Information

Block3804
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17A

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,462
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,500
21%
Improvement Value:$176,300
79%
Total Assessment$222,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,473+0.2%
2024$7,459-0.4%
2023$7,491+1.8%
2022$7,355+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,462DeedBook 5447, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1983