Skip to content

7 Oakview Drive EastEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1979

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Oct 1, 2009

Property Information

Block3902
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,128
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,300
25%
Improvement Value:$184,300
75%
Total Assessment$244,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,204+0.2%
2024$8,189-0.4%
2023$8,223+1.8%
2022$8,074+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft2,128DeedBook 13061, Page 71697

Property Sale

Sale
$215,500
DeedBook 7043, Page 22534

Property Built

Built

Year Built: 1979